Koostamisel ISO 9001 standardi uus versioon
ISO tehniline komitee on koostanud plaani ühe kõige populaarsema standardi ISO 9001:2008 täiendamiseks. Kava kohaselt ilmub standardi uus versioon 2015.aastal ning hakkab kandma ametlikku nime ISO 9001:2015.
Standardi täiendamisega on juba algust tehtud ning olles tutvunud selle eelnõuga, tundub, et algtõdede asemel on see suunitletud kõrgema küpsusega organisatsioonidele, mis toimivad eeskujulikult ka tänasel päeval. eelnõud sirvides jäid silma järgmised olulisemad muudatused:
- Muutub standardi struktuur ning senise 8 peatüki asemel hakkab uues versioonis olema 10 peatükki, lisanduvateks peatükkideks on tulemuslikkuse hindamine ja täiustamine.
- Samuti on muudetud korrigeerivate ja ennetavate tegevuste juhtimist rohkem üldisele riskijuhtimisele suunitletuks, mille aluseks on standard EVS-EN ISO 31000:2010 „Riskijuhtimine. Riskihindamismeetodid“.
- Protsesside planeerimise, seirel ja mõõtmisel juhitakse rohkem tähelepanu jätkusuutlikkusele (sustainability), sealhulgas säästlik energiakasutus, keskkonnamõju, sotsiaalne vastutus jm ettevõtte ning ühiskonna järjepidevuse tagamisega seotud valdkondadele. Kõigi eeltoodud teemade kohta on olemas ka juba täna kehtivad ISO standardid.
- Dokumentatsiooni ohje nõuded on muutunud sobivamaks dokumentide hoidmisele elektrooniliselt, mis vähemalt Eesti organisatsioonide puhul valdav.
- Teenusepakkujate silma riivanud pealkiri „tooteteostus“ on nimetatud ümber „tooted ja teenused“.
- Samuti on muutnud leebemaks kirjalike protseduuride nõue, näiteks senise nõutud siseauditi protseduuri asemel on ISO 9001:2015 eelnõus lause „Retain documented information as evidence of the implementation of the audit program and the audit results“.
Standardi ISO 9001:2015 versioonile üleminek on võimalik pärast selle jõustumist 2015. aastal ning ISO 9001:2008 standard muutub kehtetuks 3 aastat pärast uue versiooni jõustumist.