Järjepidevuse haldussüsteem – organisatsiooni odavaim elukindlustus!
Lean põhimõtete rakendamine ning laovarude optimeerimisel on väga oluline, et kõik sujuks ladusalt ja materjalid saabuksid õigeaegselt. Sellest tulenevalt peaks iga organisatsioon põhjalikult üle vaatama kõik protsessid kogu tarneahela ulatuses ning tagama valmisoleku mistahes tõrgete puhul.
2012. aastal ilmus rahvusvaheline standard ISO22301:2012 Societal security – Business continuity management systems (BCMS), mis esitab nõuded järjepidevuse haldussüsteemi loomiseks. Samasse sarja kuulub ka standard ISO 22313:2012 Societal security – Business continuity management systems – Guidance.
Järjepidevuse juhtimise protsess aitab luua selge arusaama sellest, kuidas organisatsioon tegutseb, kus võivad tekkida tõrked ning milliseid kriitilisi tegevusi oma äriprotsessis tuleks parendada. Lihtsustaud kujul järjepidevuse haldussüsteemi loomiseks tuleks läbi käia järgnevalt esitatud kuus sammu:
- Organisatsiooni protsesside ja nende omavaheliste seoste väljaselgitamine. Selle etapi käigus analüüsitakse organisatsiooni protsesse ja funktsioone ning nende omavahelist seost. Etapi tulemusena selgitatakse välja toimivuse tagamiseks kriitilise tähtsusega tegevused ja isikud.
- Kriitiliste protsessidega kaasnevate võimalike negatiivsete intsidentide väljaselgitamine. Selle etapi käigus viiakse läbi riskianalüüs iga etapi kohta ning selgitatakse välja olulised riskid.
- Järjepidevuse haldussüsteemi välja arendamine. Selle etapi käigus luuakse vajalikud juhised ja protseduurid nii võimalike intsidentide ärahoidmiseks kui ka hädaolukorra plaanid, tegutsemiseks võimalike tõrgete korral. Vajadusel maandatakse riskid läbi täiendavate investeeringute.
- Juurutamine. Antud etapi käigus viiakse läbi vajalikud instrueerimised, õppepäevad, olukorra imiteerimised jms. et tagada juhtimissüsteemi edasine toimimine praktikas.
- Valideerimine. Tuleb valida ja planeerida sobivad viisid süsteemi toimivuse hindamiseks, näiteks siseaudit, töötajate teadmiste kontroll, hädaolukorra testimised jms.
- Ülevaatus ja parendamine. Selleks tuleb plaanida läbi viia süsteemi põhjalik ülevaatus ning seda vajadusel täiendada või kaasajastada, et tagada ettevõtte jätkuv valmisolek võimalikeks hädaolukordadeks.
Haldussüsteemi rakendamisel suureneb organisatsiooni võime kaitsta oma põhivarasid, soodustada osakondadevahelist tööd, vähendada võimalikke hüvituskulusid, ning pidada kinni oma lubadustest isegi kriisiolukorras.
Kui soovite rohkem informatsiooni, Järjepidevuse haldussüsteemi (BCMS) väljaarenduse kohta, võtke meiega julgesti ühendust, oleme meelsasti nõus vastama Teie küsimustele.